Προκήρυξη ?ιαγωνισ?ού Επιλογής σπουδαστών-τριών στρατιωτικών σχολών

Από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας κοινοποιείται προς γνώση και ενέργεια η «Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών -τριών Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ), Ικάρων (ΣΙ), Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ), Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεμικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ) και της Πολεμικής Αεροπορίας (ΣΜΥΑ), Ακαδημαϊκού Έτους 2017 - 18» με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2017». Το κείμενο της προκήρυξης εδώ και η Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση υποψηφίων ΑΣΕΙ εδώ.

Όλοι οι υποψήφιοι/ες για τα ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ, που μετέχουν στις εξετάσεις του ΥΠΠΕΘ για πρόσβαση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση, θα πρέπει επιπλέον να έχουν κριθεί "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ" σε ιδιαίτερες εξετάσεις «Προκαταρκτικές Εξετάσεις (ΠΚΕ)» (Ψυχομετρικές, Υγειονομικές, Αθλητικές) του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας (ΥΠΕΘΑ). Συμμετοχή στο διαγωνισμό για τα ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ μπορούν να δηλώσουν άνδρες και γυναίκες.